Å bygge en ny, sterkere kraftledning mellom Surna transformatorstasjon i Surnadal til Viklandet transformatorstasjon i Sunndal er en del av en større nettforsterkning i Trøndelag og Møre og Romsdal. - Sammen med en ny forbindelse fra Åfjord på Fosen til Snilldal i Orkland kommune vil Surna -Viklandet bidra til økt forsyningssikkerhet, økt nord-sør kapasitet i nettet og næringsutvikling i regionen, sier konstituert konserndirektør Christian Færø.
I områdeplan Midt er det viktigste tiltaket de nærmeste år å ferdigstille 420 kV-forbindelsen Åfjord-Snilldal og Surna-Viklandet.
Arbeid med å ruste opp bruer og veier er allerede i gang
Statnett startet høsten 2024 arbeidet med å forsterke veier, bruer og etablering av riggplasser for å klargjøre for bygging av den nye kraftledningen.
Det utføres nå arbeid på et utvalg av veier, bruer og riggplasser i Surnadal. Det er entreprenøren Bredesen som utfører dette arbeidet på vegne av Statnett.
Statnett inviterer til informasjonsmøter hvor vi vil informere mer inngående om utbyggingen. Møtene er åpne for alle.
Victor Energy skal bygge kraftledningen
Statnett har signert kontrakt med canadiske Victor Energy for bygging av den nye kraftledningen mellom Surna og Viklandet og rivning av den gamle. Å bygge en ny kraftledning innebærer å etablere fundament til de 124 mastepunktene, montering av mastene og strekke linene. Arbeidet er planlagt å pågå fram til 2028. Størrelsen på kontrakten med Victor Energy er i overkant av 500 millioner kroner.
- Vi er godt fornøyd med å ha fått inn Victor Energy til å bygge for oss. Med en økende utbyggingsportefølje er det viktig at vi har flere ledningsentreprenører som kjenner norske forhold og som bidrar til økt konkurranse, sier Færø.
I andre utbyggingsprosjekt har ledningsentreprenørene Kraftmontasje fra Norge og Dalekovod fra Kroatia fått kontrakter om utbygging.
Åfjord-Snilldal
Statnett har pågående arbeid for installasjon av ny transformator og reaktor i Snilldal transformatorstasjon. Transformatoren skal installeres i løpet av 2025, og vil bidra til økt forsyningssikkerhet og nettkapasitet regionalt. Denne forsterkningen er fremskyndet for å legge til rette for nytt forbruk under Snilldal transformatorstasjon. Når arbeidet med å knytte hovedstrømnettet nord og sør for Trondheimsfjorden skal starte er fremdeles uvisst. Statnett avventer vedtak fra energidepartementet på en klage på Norges vassdrags- og energidirektorats (NVE) vedtak på Åfjord-Snilldal fra juni 2024.
Statnett fortsetter planleggingen av gjennomføringen på strekningen mellom Åfjord og Snilldal i påvente av vedtak fra energidepartementet.